Jak vybrat chytré hodinky

Chytré hodinky (smart watch) jsou dnes stále častějším artiklem nejen mezi top manažery či sportovními nadšenci. Funkce a design hodinek se výrazně liší, ale většina z nich má zabudované fitness metriky, jako je snímač srdečního tepu a GPS (např. pro sledování tras běhu) či krokoměr, což dost možná ocení nadšenci zdravého životního stylu.

Kompatibilita s telefonem

Jelikož je většina chytrých hodinek navržena tak, aby sloužila jako doprovod k vašemu chytrému telefonu, je velmi důležitá kompatibilita obou zařízení a tedy operační systém. Nekupujte si tedy hodinky bez potvrzení, že budou s vaším smartphonem tvořit tandem. Většina operačních systémů v chytrých hodinkách je již kompatibilní s oběma nejrozšířenějšími systémy: s iOS i s Androidem, ale s iPhony obvykle nabízejí méně funkcí než s Androidem. Máte-li tedy iPhone, doporučujeme jednoznačně koupit Apple Watch, jež nejsou kompatibilní s Androidem, a nabízejí vytříbený design a funkce.

Tip: Google usnadňuje kontrolu, zda je váš smartphone kompatibilní — stačí v prohlížeči chytrého telefonu přejít na stránku g.co/WearCheck.

Operační systém

Mezi nejčastěji používané systémy patří standardně Wear OS (dříve Android Wear; open source operační systém od firmy Google, jejž využívá mnoho výrobců hodinek), watchOS (operační systém od Apple, používaný výhradně na Apple Watch), Garmin OS (vhodný zejm. pro sportovce, nabízí množství sportovních aplikací, senzorů a navigací), Tizen (odlehčená verze OS od Samsungu, díky níž baterie hodinek vydrží na jedno nabití výrazně déle, navíc nevyžadují připojení k mobilnímu telefonu), FitBit OS (kompatibilní s operačními systémy iOS, Android, a dokonce i Windows) nebo Amazfit OS (od Xiaomi, hodinky disponují přehledným grafickým rozhraním).

Pozor, máte-li problém s angličtinou, věnujte pozornost podporovaným jazykům – ne každý systém podporuje češtinu.

Baterie

Při výběru chytrých hodinek je taktéž zásadní věnovat pozornost výdrži baterie. Hybridní chytré hodinky, které vypadají spíše jako analogové hodinky, mají obvykle nejdelší výdrž baterie, ale nemají dotykové obrazovky. V průměru vydrží baterie v chytrých hodinkách 2 – 3 dny bez nabíjení. Nejpokročilejší modely udávají výdrž i více jak 5 dní. Na vytížení baterie má vliv množství funkcí, senzorů a snímačů, velikost displeje a jeho typ nebo zapnutá GPS, proto je obvykle doporučeno nabíjet po jednom dni. Je vhodné – bez ohledu na typ hodinek – opatřit si v rámci příslušenství powerbanku.

Funkce

Funkce chytrých hodinek se mohou zásadně lišit a jejich plného využití lze dosáhnout až po spárování s chytrým telefonem. Dobře tedy zvažte, na co všechno chcete své chytré hodinky využívat. Skoro všechny modely umožňují: zobrazovat většinu notifikací z telefonu (některé zvládnou i jejich obsluhu) a události v kalendáři, telefonovat, aniž byste vyndali mobil z kapsy, přehrávat hudbu, číst zprávy, prohlížet sociální sítě a surfovat na internetu. Některé modely dokonce umožňují bezkontaktní platby či disponují slotem na SIM kartu, po jejímž vložení dokáží fungovat zcela nezávisle na mobilním telefonu. Většina přístrojů disponuje Bluetooth a WiFi a řadou tzv. sportovních funkcí, mezi něž patří senzor pro měření srdečního tepu (přesné pouze za předpokladu, že je vaše ruka v klidu, bez pohybu; zajímají-li vás průběžné hodnoty tepové frekvence při běhání nebo jiné sportovní činnosti, doporučujeme vybrat hodinky s hrudním pásem), gyroskop, akcelerometr, stopky/chronograf, tachometr (k využití např. při cyklistice či lyžování), GPS, oxymetr (měření hladiny kyslíku v krvi), barometr, výškoměr (využití např. v turistice a cyklistice), teploměr, kompas, duální čas (super při cestování) ad.

Aplikace

Co se týče aplikací, Apple Watch má dosud nejobsáhlejší seznam aplikací, s více než 20 000 dostupnými. Aplikace pro Apple Watch můžete spravovat přímo na hodinkách v aplikaci App Store nebo v aplikaci Watch na iPhonu. Google Wear OS má také tisíce aplikací optimalizovaných pro jeho platformu, jež instalujete přímo na samotné hodinky, aniž abyste museli nejprve procházet chytrým telefonem.

Displej

Zásadní otázkou výběru je taktéž volba displeje, tedy (AM)OLED versus IPS LCD  a dotykový versus kombinovaný displej. Většina chytrých hodinek používá IPS displej nebo (AM)OLED displej. IPS LCD je levnější varianta s horším podáním barev (především černé), zatímco za (AM)OLED zaplatíte více, ale je šetrnější ke zraku, nabízí skvělou čitelnost na slunci i výborné pozorovací úhly a barvy a umožňuje tenčí design hodinek.

Typy ovládání

Rozhodnout se pro dotykovou obrazovku na vašich chytrých hodinkách by se zdálo být samozřejmostí. Může však být obtížné vybrat položky na menším dotykovém displeji a některá rozhraní založená na gestech nejsou intuitivní. Wear OS odvedl pěknou práci s prezentací oznámení na kartě, která můžete snadno zavřít přejetím prstem, ale je třeba hodně přejet prstem, abyste se dostali k dalším aplikacím a možnostem v aplikacích. Mezi kartami však můžete přepínat pohybem zápěstí.

Apple se pro Apple Watch rozhodl pro kombinovaný přístup, který nabízí dotykový displej a digitální korunku a boční tlačítko na pravé straně. Korunku můžete použít k rychlému přiblížení obsahu nebo k posouvání a na obrazovce se používá funkce Force Touch, která zná rozdíl mezi klepnutím a dlouhým stisknutím. Stisknutím postranního tlačítka se dostanete do doku často používaných aplikací.

Hodinky Samsung Galaxy Watch a Samsung Gear 3 mají rámeček, jehož otáčením procházíte nabídkami. Používají se v kombinaci s dotykem.

Design

Design chytrých hodinek se stává stále rozšířenějším faktorem jejich výběru. Vyšší modely nabízejí široký výběr řemínků či možnost vyměnit je za alternativy třetí strany. Většina chytrých hodinek dnes umožňuje vybrat si barvu a materiál řemínku, některé modely dokonce i povrchovou úpravu. Mějte na paměti, že pohodlí se počítá, stejně jako snadnost, s jakou si můžete hodinky připevnit na zápěstí. Ujistěte se, že je spona nebo přezka hodinek snadno vyměnitelná a že je pro vás snadné sehnat náhradní pásky.

Hodinky s hranatým displejem jsou původním typem, jež byl navržen pro dotykové ovládání. Společnost Apple jiný tvar nevyrábí. Oproti tomu tzv. hybridní chytré hodinky vypadají jako analogové a působí elegantněji. I sportovní hodinky mohou mít nyní kruhový tvar, díky čemuž vypadají více jako tradiční hodinky. Trendem je: čím novější, tím štíhlejší a menší chytré hodinky. Tradiční hodináři (mj. Movado, Tag Heuer, Emporio Armani či Louis Vuitton) spolupracují s výrobci chytrých hodinek na designu a nabízejí módní výstřelky (a jim odpovídající ceny), které neurazí oko nejzarytějších módních ostro-sledovatelů.

Odolnost

Pozornost věnujte i údaji o voděodolnostivodotěsnosti a prachotěsnosti. Proti vnějšímu poškození displej často chrání tvrzená minerální sklíčka Gorilla Glass. Některé chytré hodinky nemohou s vodou přijít do styku vůbec, s jinými se můžete potápět až do 50 m hloubky a nevadí jim prach nebo bahno.

Materiál

Důležitý je materiál, z něhož jsou hodinky vyrobeny; levnější hodinky bývají vyrobeny z plastu, zatímco dražší, pro účely dobrého vzhledu i odolnosti, kombinují sklo s kovem (i titanem) či keramikou.

Cena

Cena chytrých hodinek dnes začíná na 1000 Kč korunách a roste přes středně dobré modely kolem 5 000 Kč až ke špičkám za 11 500 Kč i více. Modely levnější, kolem 700 Kč jsou jednoduché chytré hodinky, často pro děti, s velmi omezenými funkcemi a aplikacemi, ale díky tomu s dlouhou výdrží baterie.

Další parametry

Frekvence procesoru

Frekvence procesoru bývá jedním z nejvíce zobrazovaných parametrů chytrých hodinek, ale reálně platí, že rychlost zařízení je dána sladěním hardwaru a softwaru; tedy hodinky s vlastním OS budou i s nižší frekvencí procesoru fungovat rychleji a lépe než hodinky s vyšší frekvencí a univerzálním systémem.

Operační paměť

Nad výbavou telefonu jako je operační paměť v podstatě nemusíte hloubat, jelikož je logicky přímo úměrná funkcím, jimiž hodinky disponují. Mnohem zásadnější je v tomto ohledu jednoduše vědět, na co všechno chcete hodinky využívat.

Zdůrazňujeme, že se chytré hodinky dělí v principu na ty, jež umožňují odpovídat na zprávy a přijímat hovory, a ty, jež pouze zobrazují dění na spárovaném mobilním telefonu – reakce na zprávy není možná.

Vnitřní paměť

Vnitřní paměť chytrých hodinek není zásadním tématem. Lepší a dražší hodinky mají většinou k dispozici 4 či 8 GB interní paměti. Některé modely nabízejí i slot pro paměťové karty.