Recenze Sony Xperia 10 II

Sony Xperia 10 II
Sony Xperia 10 II
Sony Xperia 10 II
Sony Xperia 10 II

Odborné recenze

  • Nabídka Sony čítá v posledních letech zpravidla jen hrstku telefonů. Vždy jde o vlajkovou loď, jednoho až dva zástupce střední třídy a základní model. Zlatou střední cestu pro rok 2020 představuje Xperia 10 II, která se snaží být svá a přinést uživateli vše, co by od telefonu za 10 tisíc korun mohl potřebovat. Nesnaží se přitom šokovat či bořit žebříčky, pouze dělat vše s rozmyslem a ke spokojenosti uživatele.

  • Po zlehka poetickém začátku se pojďme hlouběji podívat na to, co vlastně je Xperia 10 II. Když Sony naposledy provádělo restart své produkce smartphonů, rozhodlo se vytvořit tři zásadní řady telefonů: Xperia 1 je série vlajkových telefonů, Xperia 10 míří do střední třídy a Xperia L je low-end. Vidle do toho celého mrštila premiéra Xperia 5 (recenze), ale to je zase jiný příběh.

  • Smartphony Sony s jednociferným označením patří do nejvyšší třídy, přístroje s dvouciferným do třídy střední. Loni tuto logiku odstartovaly modely Xperia 1 a Xperia 10 a 10 Plus. Letos jsou tu nástupci označení římskou dvojkou v názvu – ale jen pro první dva zmíněné kusy. Plusko ve střední třídě letos Sony nemá, vsadilo jen na model Xperia 10 II.

  • Letošní zástupce střední třídy v portfoliu značky Sony vykukuje nad své protivníky a sází na poměrně unikátní funkci, kterou je zvýšená odolnost. Na tu narazíte u srovnatelných konkurentů zřídka, Xperia 10 II ji navíc zabalila do pohledného designu se slušnou výbavou. Sony Xperia 10 II nepostrádá žádnou z dnes běžných technologií, kromě zvýšené odolnosti se ale drží zbytečně při zemi a v ostatních ohledech nijak nevybočuje ze zaběhlých zvyklostí.

  • Hned na úvod se sluší zmínit, že společnost Sony u svých telefonů sází na originální design s protáhlou konstrukcí. Ten je pochopitelně dán především použitím displeje s úhlopříčkou šest palců a poměrem stran 21:9. Telefony tohoto výrobce díky tomu vypadají krásně úzce, což se mimochodem promítá i do ergonomie, které se budeme ještě detailněji věnovat ještě v řádcích výše.

  • Sony Xperia 10 II se prodává za necelých 10 000 Kč v jediném černém provedení. Charakteristické tvary konstrukce Xperií se tentokrát hodně vytáhly, až do poměru stran 21:9. V ruce je tak telefon příjemně úzký a přitom má stále velký displej s úhlopříčkou 5 palců. OLED technologie s fullHD rozlišením zajistí dobrý obraz s kvalitním obrazem, i při jasném počasí na něm něco uvidíte. Určitě potěší vícebarevná LED v pravém horním rohu, diskrétně oznámí nové události nebo třeba nabíjení baterie.