Recenze Apple iPhone SE (2020)

Apple iPhone SE (2020)
Apple iPhone SE (2020)
Apple iPhone SE (2020)
Apple iPhone SE (2020)

Odborné recenze

  • Po mnoha letech se fanoušci původního iPhonu SE konečně dočkali. Stejnojmenná novinka totiž vznikla stejným principem, jako původní model. Apple vzal tělo staršího telefonu, co stále vyrábí (v tomto případě iPhonu 8) a vměstnal do něj moderní procesor z vlajkového iPhonu 11. Výsledkem toho je kompaktní telefon s ohromným výkonem, který bude dostačovat ještě dalších několik let.

  • Než budeme pokračovat k obšírnému hodnocení telefonu, je třeba naplno pochopit účel a myšlenku řady SE, která obsahuje již druhý přístroj. SE, zkratka Special Edition, představuje produktovou řadu, která vsází na léty osvědčený design, ale moderní čipset a s ním i prodlouženou softwarovou podporu. V žádném případě tedy nejde o vlajkový model. Svým vzezřením a hlavně rozměry působí iPhone SE 2. generace jako pankáč v davu kravaťáků.

  • Modla příznivců kompaktních telefonů je tady. Nový iPhone SE (2020) na sebe zaslouženě strhává pozornost médií i uživatelů, zároveň však vzbuzuje také hodně kontroverze. V důvěrně známém šasi se totiž ukrývá na dnešní poměry podprůměrný displej, pouze jeden fotoaparát či ikonické tlačítko Touch ID. Největší proměnou je tak, zdá se, nový čipset A13 Bionic. Bude to stačit, nebo půjde o propadák?

  • Hned na začátku je třeba zdůraznit, že iPhone je kategorie sama pro sebe a nejčastější narážku na design v podobě iPhonu 6 v roce 2020 si plně uvědomuju. Na jakýkoli iPhone je ovšem potřeba se podívat vždy trochu jinou optikou. Zatímco u Androidu se můžete rozhodovat mezi desítkami telefonů a skákat mezi jednotlivými výrobci bez větších problémů, pokud chcete iOS, musíte si vybrat mezi tím, co vám nabízí Apple.

  • Apple zopakoval strategii s levným smartphonem, který vychází z již prakticky výběhového modelu. Novinka však do starého železa nepatří, naopak přináší několik superlativů a výhod. A především, kdo chce iPhone, nemá levnější alternativu. Nejdřív pohled do historie. V roce 2016 Apple v pro něj netradičním jarním termínu představil model SE. Ten vycházel z modelu iPhone 5s, který byl uveden v roce 2013. Ovšem design byl ještě vousatější – tehdejší novinka ho převzala z iPhonu 4 z roku 2010.

  • Přibližně čtyři roky se čekalo na nástupce oblíbeného, nejmenšího iPhonu SE. Závěr letošního dubna půst ukončil. Ve třech barevných, stejně jako kapacitních variantách Apple světu představil druhou generaci speciální edice svého smartphonu. Speciální především cenovou strategií, neboť byste marně hledali levnější (nový) iPhone. Úvahy nad cenou a vůbec smysluplností iPhonu SE si ponechám na samotný závěr článku.