Slovníček pojmů (sluchátka)

AAC — (Advanced Audio Coding) Standard ztrátové komprese zvuku, který byl vyvinut jako následovník formátu MP3. Při stejném datovém toku dosahuje lepší zvukové kvality než MP3.

ANC — (Active Noise Control) Technologie potlačení okolního hluku, která vám umožní příjemný poslech i přes hlučné okolí. Hluk je odstraněn tak, že ve sluchátkách hraje navíc zvuk zvenku s opačnou fází. Tím se zvuky vyruší a vy slyšíte pouze hudbu.

aptX — (Audio Processing Technology) Audio kodek se ztrátovou kompresí používaný především při bezdrátovém přenosu zvuku přes Bluetooth. Vytvořen firmou Qualcomm.

aptX HD — (aptX High Definition) Verze aptX (viz výše) s "téměř bezztrátovou" kompresí zvuku. Vytvořen s ohledem na výpočetní výkon a tedy nízkou spotřebu energie.

Bluetooth — Standard pro bezdrátovou komunikaci propojující dvě a více elektronických zařízení, jako například mobilní telefon s bezdrátovými sluchátky.

Citlivost — Citlivost sluchátek na příchozí signál ze zdroje. Udává se v dB. Obecně platí, že čím vyšší citlivost, tím hlasitěji sluchátka budou hrát.

Dosah signálu — Vzdálenost, jak daleko můžete být od zdroje signálu (např. mobilního telefonu) tak, aby sluchátka stále dokázala signál přijímat a přehrávat zvuk.

Frekvenční rozsah — Jak nízké/vysoké frekvenece zvuku dokáží sluchátka reprodukovat. Lidský sluch je schopný zaznamenat zvuky v rozsahu 20 Hz – 20 kHz, a i v těchto rozmezích se frekvenční rozsahy sluchátek nejčastěji pohybují. Čím rozsáhlejší frekvenční rozsah sluchátka mají, tím kvalitnějšího zvuku dosáhnou. Údaje mimo meze lidského sluchu jsou však spíše marketingový tahák.

LDAC — Audio kodek pro přenos zvuku ve vysoké kvalitě. Umí přenášet zvuk jak bezztrátově tak ztrátově. Vytvořen firmou Sony.

NFC — (Near field communication) Technologie bezdrátové komunikace mezi elektronickými zařízeními na velmi krátkou vzdálenost. Používá se např. pro spárování tabletu a bezdrátových sluchátek nebo pro bezkontaktní plabty.

Impedance — Odpor sluchátkových měničů (reproduktorů), který má vliv na to, jak moc budou daná sluchátka hlasitá a jak moc bude výsledný zvuk zkreslený. Sluchátka s nižší impedancí budou hrát hlasitěji, ale s vyšším zkreslením zvuku. Vyšší impedance ma za následek nižší zkreslení zvuků, ale u zařízení, jako je mobilní telefon, tedy zařízení s malým výstupním výkonem, nemusejí sluchátka hrát dostatečně hlasitě.

SBC — Základní audio kodek přenosu zvuku přes Bluetooth. Při průměrném datovém toku poskytuje přiměřenou kvalitu zvuku.

Velikost měniče — Průměr reproduktoru (měniče) sluchátka. Větší rozměry většinou odpovídá kvalitnější zvukové reprodukci.

Výdrž baterie — Velmi důležitý parametr u bezdrátových sluchátek – jak dlouho dokáží sluchátka hrát na jedno nabití.