Recenze Samsung Galaxy Z Fold 2

Samsung Galaxy Z Fold 2
Samsung Galaxy Z Fold 2
Samsung Galaxy Z Fold 2
Samsung Galaxy Z Fold 2

Odborné recenze

  • Současné skládací telefony můžeme rozdělit na dvě základní skupiny – véčka a velké rozevírací modely. Řada Fold od Samsungu patří jednoznačně do druhé kategorie. Letošní novinka Galaxy Z Fold2 přímo navazuje na Galaxy Fold, avšak došlo k opravdu výrazným proměnám. Shodný zůstal pouze základ, a to rozevírací konstrukce s velkým displejem uvnitř. Samsung vylepšil procesor, fotoaparáty a zejména oba displeje i mechanismus otevírání.

  • První generace Samsungu Galaxy Fold s ohebným displejem byla v mnoha ohledech revoluční, ale stále šlo spíše o prototyp a experiment. I přes počáteční problémy s odolností ohebného displeje se následně mezi uživateli dočkal velmi vřelého přijetí. Netuším, co inženýry v Samsungu vedlo k mírně změně názvu, nicméně dnes recenzovaný Fold 2, respektive Galaxy Z Fold 2 se oproti svému předchůdci liší poměrně hodně.

  • Ať už máte jihokorejský Samsung v lásce, či naopak, jedno mu upřít nelze: výrazně posunuje hranice technologického pokroku. Vloni to začalo s Foldem, pak s Flipem. Teď je tu Fold 2. generace a Korejci nás přesvědčují o tom, abychom brali skládací telefony vážně. Zaslouží si nový Galaxy Z Fold 2 uznání, nebo je to zatím pořád jen předražená ochutnávka lákavé budoucnosti?

  • Galaxy Z Fold 2 je až neuvěřitelně lepší ve všech ohledech než původní Galaxy Fold. Taky si za to zákazníci pořádně zaplatí (54 990 Kč). Druhá generace nabízí mnohem větší přední displej, 5G konektivitu a ošklivý výřez na vnitřní straně Samsung odstranil. Kromě toho výrobce zapracoval na odolnosti. Ještě důležitější novinkou je ale inovace Flex, kterou Samsung u Galaxy Z Fold 2 udělal.

  • V létě 2020 představil jihokorejský Samsung mimo jiné i další ohebný telefon. V podání dlouhodobě největšího světového výrobce mobilů jde již o třetí kousek s revoluční flexibilní obrazovkou. Podobá se přitom jen jednomu svému předchůdci. Nový Samsung Galaxy Z Fold2 navazuje na loňského průkopníka jménem Galaxy Fold (ohebná řada dostala písmeno Z zpětně až letos) a společně představují opačně designové řešení než bylo využito u modelu Galaxy Z Flip.

  • Ceny ohebných telefonů se zatím většinou pohybují v astronomických výšinách, přesto že jejich vlastnosti tomu často neodpovídají. Achillovou patou současných ohebných telefonů jsou přirozeně především displej a mechanizmus ohebného kloubu. Nejnovější test známého youtubera Zacka Nelsona (kanál JerryRigEverything) odhalil, že právě mechanizmus ohebného kloubu byl na Samsungu Galaxy Z Fold 2 výrazně vylepšen.

  • V testu fotomobilů organizace DxO Mark se nově objevil i špičkový Samsung Galaxy Z Fold 2. Jeho hlavním lákadlem je ohebný displej, schopnosti fotoaparátu prioritou nebyly. Avšak coby špičkový smartphone musí Z Fold 2 fotit dobře, a to výsledky testu potvrzují. Ale prostor pro zlepšení tu určitě je. Samsung Galaxy Z Fold 2 je bezpochyby technologickou špičkou a jeho ohebný displej nás nepřestává fascinovat.

  • Už první Samsung Galaxy Fold jsme v recenzi chválili. Ano, většina uživatelů asi nebude vědět, k čemu by jim takový přístroj byl, a ještě menší skupina si ho může dovolit, nebo je vůbec ochotna za mobilní telefon utratit tak horentní sumy. Ale coby komerční zařízení první generace svého druhu byl Galaxy Fold překvapivě propracovaný a dobře funkční. Pár chyb podle nás měl, ty teď z drtivé většiny napravuje nová generace Galaxy Z Fold 2.

  • Samsung Galaxy Z Fold2 je suverénně nejdražší Samsung letošního roku. Oproti loňské generaci o tisícovku podražil, přestože se úložiště o polovinu zmenšilo. Oproti původnímu Foldu však Samsung svůj skládací koncept vylepšil na všech frontách. Pant je kompaktnější a odolnější, udrží zařízení rozevřené ve tvaru písmena L podobně jako u véčka Galaxy Z Flip, vnitřní displej obsahuje UTG sklo a vnější panel (loňský sklízel posměšky za malé rozměry) je daleko lépe použitelný.