Jak vybrat herní konzoli

V dnešní době se čím dál častěji do domácností zakupují herní konzole jako zábava pro celou rodinu. Konzole se jednoduše připojí k televizi a umožní i vícero hráčům účastnit se hraní her, při nichž lze – díky speciálním ovladačům – zapojit celé tělo.

Herní konzole vs. herní počítač

Výhodou počítače je, že lze použít i k jiným účelům než jen k hraní her, např. pro práci. Grafická kvalita her může být na počítači vyšší, je pak ovšem třeba vlastnit kvalitní herní počítač, který je výrazně dražší než konzole. Na druhou stranu bývá cena počítačových verzí her nižší. Velkou výhodou konzolí je snadnost použití — jelikož hra je vytvořena konzoli přímo na míru, nehrozí zde řešení jakékoli nekompatibility či nedostatečného výkonu. Na některých konzolích lze přehrávat filmy na DVD či Blu-Ray discích.

Typy konzolí

Stolní konzole

Stolní konzole se používají spolu s televizí nebo monitorem. Stolní konzole mají větší výkon a větší rozměry. Některé obsahují DVD nebo Blu-ray mechaniku, která lze použít i pro přehrávání filmů. Protože mají stolní konzole velké úložiště v řádu stovek GB, dají se na ně hry stahovat z internetu bez nutnosti koupě krabičkových verzí.

Kapesní konzole

Kapesní herní konzole jsou ideální pro použití na cestách, protože disponují vestavěným displejem, a fungují tedy jako samostatná zařízení. Některé se však i přesto dají připojit k televizi. Pro hraní stačí pouze nabitá baterie a není třeba žádného dalšího příslušenství. Hry do nich bývají buď již přímo od výroby nainstalované, nebo se dají zakoupit nové na paměťovém médiu, tzv. cartridge.

Nejznámější konzole

Ze stáje značky Sony pochází nejnovější PlayStation 5 (PS5), stále ještě aktuální a výkonný PlayStation 4 Pro (PS4 Pro) a dosluhující PlayStation 4 (PS4). PlayStation konzole ve svém segmentu jako jediné nabízí virtuální realitu s pomocí setu PlayStation VR. Sony nabízí hráčům službu PlayStation Plus, která je nezbytná ke hraní online multiplayer her, a jejíž součástí jsou i hry zdarma, které se každý měsíc mění.

Společnost Microsoft pak nabízí nejnovější Xbox Series X, Xbox Series S, a dva dosluhující modely Xbox One X a Xbox One S. Microsoft hráčům nabízí službu Xbox Game Pass, jejímž obsahem je členství v Xbox Live Gold a více než 100 vysoce kvalitních her pro konzoli.

Nintendo nabízí herní konzoli Nintendo Switch, která je bezesporu nejlepší kapesní konzolí na trhu. Nad to se dá připojit i k televizi jako plnohodnotná stolní konzole. Jako volitelné příslušenství je k dispozici sada pro rozšířenou realitu Nintendo Labo.

V poslední době jsou populární tzv. retro konzole, modernizované verze klasických herních konzolí z konce 20. století, které nabízí nostalgické zážitky při hraní původních her. Oproti původním konzolím nabízí výrazně menší rozměry a připojení k moderním televizím (zpravidla přes HDMI rozhraní).

Pevný disk

Pokud plánujete stahovat hry z internetu, popř. si na konzoli ukládat filmy a hudbu, je třeba řešit velikost pevného disku. Stolní konzole se často nabízi s disky o kapacitě cca 500 GB, ale může být výhodné zainvestovat varianty konzole s větším diskem (až 2 000 GB). K některým konzolím se dá připojit také externí disk nebo paměťová karta. V případě, že plánujete hrát hry z fyzických nosičů (DVD/Blu-ray), není otázka velikosti disku tak zásadní.

Rozlišení a FPS

Běžně používané rozlišení je Full HD (1920 x 1080 px), u novějších konzolí pak 4K (3840 x 2160 px). Je dobré mít na paměti, že s Full HD televizí zůstane 4K rozlišení konzole nevyužito. Parametr FPS (počet snímků za sekundu) ovlivňuje plynulost hraní a měl být alespoň 30 FPS. Novější konzole však zvládají 60 až 120 FPS.

Ovladače

Co se týče ovladačů, Microsoft u Xboxu používá ovladač Kinect, který nevyžaduje žádné další ovladače, hru ovládáte tělem, jehož pohyb je snímán. PlayStation nabízí DualShock či ergonomicky výborně zpracovaný ovladač Move, jenž citlivě a přesně přenáší pohyby do herní konzole. Nintendo má bezdrátový ovladač Joy-con, který nabízí přesné a jednoduché ovládání.

Cena

Ceny herních konzolí jsou zdánlivě nižší než srovnatelně výkonný herní počítač, výrobci konzolí však peníze vydělávají z následného prodeje her. Ceny konzolí začínají již na hranici 1000 Kč, starší generace konzolí se pohybuje kolem 5000 Kč a nejnovější a nejvýkonnější konzole pak stojí přes 10 000 Kč.