Slovníček pojmů (tablety)

3G — "Třetí generace mobilních sítí", technologie bezdrátového přenosu hlasu a internetu. Rychlost je v řádech jednotek Mbps. V roce 2021 bude v sítích českých mobilních operátorů vypnuta. Jejím nástupcem jsou sítě 4G (LTE) a 5G.

4G (LTE) — "Čtvrtá generace mobilních sítí", technologie bezdrátového vysokorychlostního internetu. Teoretická rychlost je u LTE pro stahování 172,8 Mbps a pro odesílání 57,6 Mbps. Aktuálně nejrozšířenější a nejpoužívanější technologie. Jejím nástupcem je sít 5G.

5G — "Pátá generace mobilních sítí", aktuálně nejpokročilejší technologie bezdrátového vysokorychlostního internetu. Teoretická rychlost dosahue až 20 Gbps a zpoždění při přenosu pod 1 milisekundu.

AirPlay — Proprietátní protokol společnosti Apple sloužící k bezdrátovému přenosu zvuku a videa z tabletu do Apple TV.

Akcelerometr (G-senzor) — Součástka sloužící k měření zrychlení. Využívá se např. ve stabilizátoru fotoaparátu nebo pro zpřesnění navigace (detekce zatáček) apod.

Bluetooth — Standard pro bezdrátovou komunikaci dvou elektronických zařízení, např. tabletu a bezdrátových sluchátek. Vyskytuje se ve více verzích, poslední je verze 5.0.

GPS — Globální družicový polohový systém umožňující zjistit přesnou polohu na povrchu Země. Využívá se např. při navigaci v mapách apod.

Gyroskopický senzor — Součástka sloužící k detekci náklonu zařízení. Využívá se např. pro zjištění změny orientace zařízení (překlápění obrazu).

HDMI (High-Definition Multimedia Interface) — Standard pro přenos nekomprimovaného obrazového a zvukového signálu v digitálním formátu v původní nekomprimované kvalitě. Pomocí HDMI kabelu je tak možno například přenášet obraz z tabletu do televize.

Miracast — Technologie bezdrátového přenosu obrazu např. z tabletu do televize.

NFC — Technologie bezdrátové komunikace mezi elektronickými zařízeními na velmi krátkou vzdálenost. Používá se např. pro spárování tabletu a bezdrátových sluchátek nebo pro bezkontaktní plabty.

WiDi — Technologie bezdrátového přenosu obrazu. V roce 2015 byl další vývoj WiDi ukončen a nahrazen technologií Miracast.

WiFi — Označení pro standardy bezdrátové komunikace v počítačových sítích. Pomocí WiFi se dá tablet připojit k internetu.